Jak często wymieniać filtr w rekuperatorze? I dlaczego?

Jak często wymieniać filtr w naszym rekuperatorze? To pytanie często zadają nam nasi klienci. Jest kila mitów dotyczących jak często należy wymieniać filtr w rekuperatorze:

 • co pół roku jak zalecają producenci
 • co 3 miesiące
 • a może co 4 miesiące?

Filtr w rekuperatorze należy wymienić jak jest brudny.

Prawda jest taka, że większość producentów wymaga, aby wymieniać filtr dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. To jest minimum jeśli chcemy dotrzymać warunków gwarancji. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że filtry w rekuperatorze należy wymieniać wtedy kiedy są brudne.

Poniższe zdjęcie prezentuje filtr (po lewej filtr), który był używany zaledwie 4 miesiące.

Wymiana filtra w rekuperatorze

Oznacza to, że należy sprawdzać stan filtrów w rekuperatorze. Każdy na nas żyje w innych warunkach. Składa się na to ogólne zanieczyszczenie powietrza w danym rejonie a czasami budowa lub remont drogowy, który jest prowadzony w naszej okolicy.

Jak często sprawdzać stan filtrów w rekuperatorze?

Według nas powinniśmy sprawdzać stan zabrudzenia filtrów w rekuperatorze co 3 miesiące. W okresie zimowym istnieje mniej zanieczyszczeń w powietrzu niż w pozostałych porach roku, ale powinniśmy przyjąć zasadę, że co 3 miesiące otwieramy nasz rekuperator i sprawdzamy jego stan zabrudzenia.

Dlaczego wymiana filtrów w rekuperatorze jest tak ważne?

Stan filtrów w rekuperatorze należy sprawdzań i wymieniać z dwóch powodów:

 1. Nasze zdrowie
  Jednym z najlepszych powodów dla, których powinniśmy decydować na rekuperację w naszym domu jest to, że chcemy oddychać świeżym powietrzem. Rekuperator gwarantuje nam zawsze świeże i odpowiednio dotlenione powietrze.
 2. Wydajność rekuperatora i jego usterka
  Brudy filtr w rekuperatorze osłabia i zaburza jego działanie. Ponadto obciążony brudem filtr wentylatory mogą ulec awarii.

Co warto wiedzieć na temat filtrów do rekuperatorów?

 • Brudnych filtrów nie wolno prać ani przedmuchiwać powietrzem w celu oczyszczenia
 • Istnieją filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 w kolorze czerwonym. Filtr taki jest dokładniejszy, ale brudzi się szybciej, ponieważ zatrzymuje większość pyłów znajdujących się w smogu. Decydując się na takie rozwiązanie należy kupić jeden filtr czerwony F7 i zamontować go na nawiewie rekuperatora a standardowy (czarny) na wylocie.